Vai jums jau ir 18 gadi?

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme, tā pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgajām personām ir aizliegta.

Ar izglītojošo kampaņu aicina skolēnus dzīvot veselīgāk

13/03/2014

Lai uzlabotu Latvijas skolēnu veselību, Bezalkoholisko dzērienu ražotāju asociācijas (BDRA) pārstāvji „Cēsu alus”, „Cido Grupa”, „Laima”, „Coca-Cola HBC Latvia” un „Aldaris” ar Izglītības un zinātnes ministrijas, Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra atbalstu ir uzsākuši aktīvu cīņu ar mērķi veicināt mazkustīga dzīvesveida izskaušanu Latvijas skolēnu vidū. BDRA iniciatīvas ietvaros ir tapis skolēnus izglītojošs, saistoša satura video, kā arī citi materiāli, ar kuru palīdzību tiks uzrunāti skolotāji un skolēni visā Latvijā.

Latvijā katram ceturtajam pirmklasniekam ir lieka ķermeņa masa vai aptaukošanās, arī citās vecuma grupās dati nav iepriecinoši. Vidēji 32% jauniešu dienā skatās televizoru četras vai vairāk stundas, savukārt aptuveni 57% jauniešu pie datora pavada vairāk par trīs stundām dienā*.

“Nepareizs uzturs, mazkustīgs un neveselīgs dzīvesveids ir mūsdienu izteiktākās problēmas, ar kurām bērni Latvijā un citur pasaulē saskaras arvien biežāk. Tāpēc kā atbildīgi uzņēmēji un sabiedrības locekļi “Cido Grupa”, “Laima”, “Cēsu alus”, “Aldaris” un “Coca-Cola HBC Latvia” nāca klajā ar iniciatīvu, lai izglītotu Latvijas skolēnus par veselīgu dzīvesveidu un tā nozīmi. Tā ietvaros esam uzrunājuši valsts institūcijas, ekspertus, kā arī sportistus un citas sabiedrībā atpazīstamas personas, kas skolēnu uztverē ir pozitīvie piemēri un kuru viedoklī skolēni ieklausās. Mēs vēlamies iedvesmot un pilnvērtīgi informēt ikvienu skolēnu par veselīga dzīvesveida nozīmi un iespējām to piekopt savā ikdienā, lai mums visiem kopīgi izdotos uzlabot mūsu bērnu veselību,” skaidro BDRA valdes priekšsēdētājs Marijus Kirstukas.

Ievērot veselīgu dzīvesveidu ir svarīgi, lai cilvēks labi justos visas dzīves garumā. Mēs paši esam savas ģimenes tradīciju veidotāji. Lai arī ēšanas kultūra mūsu sabiedrībā ir visai tradicionāla un iesīkstējusi, mūsu spēkos ir to mainīt. Un tad izrādīsies, ka putra labi garšo arī bez sāls, ka burkānus var ēst svaigus, ka var noiet trīs pieturas kājām un kāpt pa kāpnēm, nevis braukt ar liftu. Ēdīsim veselīgi, kustēsimies un būsim labvēlīgi noskaņoti pret līdzcilvēkiem un pasauli,” pasākumā sacīja izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete.

Kampaņas ietvaros ir tapuši vairāki materiāli: pusstundu garš izglītojošais video, informatīvais materiāls skolotājiem, plakāts, kā arī anketas skolotājiem un skolēniem pēc video noskatīšanās. Materiāli galvenokārt tendēti uz jauniešiem no 7.klases līdz vidusskolas vecumam, taču piemēroti arī jaunāku skolēnu uzrunāšanai. Izglītojošais video skolēniem tapis sadarbībā ar ārstu-dietologu Andi Brēmani, kā arī Latvijas ielu vingrošanas sporta biedrības prezidentu Māri Šlēziņu, Londonas ol­impisko spēļu bronzas medaļas ieguvēju pludmales volejbolā Mārtiņu Pļaviņu, mūziķi Māru Upmani-Holšteini, modeli Māru Kampernovu un Draugiem.lv” runasvīru Jāni Palkavnieku, kuri dalījās ar saviem veselīga dzīvesveida padomiem un pieredzi.

Lai informētu skolotājus un skolēnus par veselīgu dzīvesveidu, uzsākta sadarbība ar lielāko izglītības portālu Latvijā e-klase.lv. Tajā skolotājiem katram savā profilā skolvadības sistēmā līdz šī mācību gada beigām būs iespēja bez maksas lejupielādēt visus kampaņas materiālus un izmantot tos, piemēram, audzināšanas stundās.

Skolotājs jebkurā brīdī var informēt skolēnus par veselīga dzīvesveida nozīmi, piemēram, audzināšanas stundās, noskatoties video un pēc tam rosinot skolēnus uz diskusiju par viņu personīgo pieredzi. Video sastāv no četrām daļām jeb tematiem: ūdens, sports, enerģija un uzturs. Tas nozīmē, ka skolotājs var atsevišķi izvēlēties aplūkot dažādus tematus, piemēram, vienu mācību stundu veltot tematam par fiziskajām aktivitātēm, bet citā reizē ar skolēniem pārrunājot uztura jautājumus.

Lai tieši uzrunātu skolēnus un skolotājus, kampaņas ietvaros šajā mācību gadā tiks rīkotas arī lekcijas vairākās skolās visā Latvijā, piemēram, Cēsīs, Liepājā un citur, lai klātienē informētu par veselīga dzīvesveida pamatprincipiem. Tajā piedalīsies ārsts-dietologs Andis Brēmanis, kā arī skolēniem atpazīstamie un sabiedrībā zināmie varoņi no izglītojošā video.

*Slimību profilakses un kontroles centra 2013.gada rudenī veiktais pētījums par bērnu veselību Latvijā.